تبلیغات

سرزمین بادها ، سریال سرزمین بادها 

داستان بروسلی ، بروسلی، افسانه بروسلی، سریال بروسلی,داستان بروس لی - مرگ بروسلی

داستان بروسلی ، بروسلی، افسانه بروسلی، سریال بروسلی,داستان بروس لی

شنبه 30 آبان 1388

مرگ بروسلی

نویسنده: بروسلی   

مرگ بروسلی

حقیقت مرگ بروسلی هنوز در پرده ابهام است. قتل او توسط باجگیران هنگکنگی به علت باج ندادن، ضربه کشنده یک ورزشکار رزمی، زندگی در یک خانه نفرین شده و مرگ به خاطر طلسم خانه، از شایعاتی بودند که درباره مرگ او رایج بود. اما طبیب و پولیس علت مرگ او را نرسیدن اكسیژن به مغز به‌علت دوش گرفتن در زیر آب داغ و پر از بخار گزارش كردند. جسد بروسلی بدون هیچ گونه نشانی از جراحت و یا ضربدیدگی در آپارتمانش در هنگکنگ یافت شد.

 

با وجود زندگی کوتاه و بازی در چهار و یا پنج فلم، بروسلی نقش تاثیرگذاری در ژانر سینمای رزمی دهه (۱۹۷۰) داشت. این تاثیر سالها بعد نیز ادامه داشت به طوری که هنوز سایه او روی بسیاری از فلمهای حادثهای هالیوود مانند ماتریس، ببر خیزران، اژدهای پنهان و باشگاه مبارزه دیده میشود و بسیاری از رسانه‌ها در سالگرد ‌مرگ او که در روز (۲۰) جولای (۱۹۷۳) اتفاق افتاد، بخشی از برنامه‌های خود را به این شخصیت مشهور دنیای ورزش و سینما اختصاص می‌دهند

 

بروسلی همچنین یکی از عوامل اصلی پیدایش و گسترش سینمای ورزشی هنگکنگی و یا به طور کلی گونه سینمای هنرهای رزمی است. تاثیر مستقیم او روی سینمای رزمی و نقش او در محبوبیت ستارههای اینگونه از فلمها مانند «جت لی»، «جکی چان» و یا «ژان کلود ون دام»، که از او کاملا پیروی میکنند، غیرقابل انکار است. به‌گونه‌یی كه هنوز هم فلم‌های وی طرفداران زیادی داشته و كتاب‌های بسیاری درباره وی نوشته شده است.

وی كه برای اولین‌بار اقدام به ساخت فلم‌های رزمی نموده و هنر رزمی شرقی را به دنیا معرفی نمود، تحول عظیمی را در سینما ایجاد كرده و منشأ توجه و تولید فلم‌های رزمی دیگر شد. سالها پس از مرگ بروسلی، تهیهکنندگان و کارگردانان هنگکنگی، فلمهائی کاملا شبیه با فلمهای او میساختند و از بازیگرانی با ظاهر و فیزیک شبیه او و حتی با نام و تلفظ «بروسلی» فقط با تفاوت در املای اسامی، در این فلمها استفاده میکردند. ولی هیچ کدام از این بازیگران ذرهای از شهرت و محبوبیت بروسلی را نمیتوانستند بهدست بیاوردند، و فلمها نیز با موفقیت چندانی مواجه نمیشدند. زیرا در تكنیك‌ها، مبارزات و رفتار بروسلی، مردانگی، گذشت و عزت‌نفس به‌وضوح قابل مشاهده بود و حتی ذره‌یی غرور و تكبر در او دیده نمی‌شد. در صحنه‌های زیادی از مبارزات او می‌بینیم كه وقتی سلاح از حریف بدكردار او می‌افتد، بروسلی نیز سلاح خود را بر زمین انداخته و با دست خالی به مبارزه ادامه می‌دهد. این برخلاف سینمای خشن غربی است كه با سنگین‌ترین و مخوف‌ترین سلاح‌ها، به جنگ بی‌دفاع‌ترین افراد رفته و آنان را به سادگی و بی‌رحمانه كشتار می‌كنند.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :